17 sierpnia 2014

Okiem "fotografa": porady dla początkujących fotografów.


Za namową kilku osób postanowiłam podjąć się napisania posta z poradami dla początkujących fotografów. Już na początku chcę zaznaczyć, że sama nie jestem profesjonalistką, robię zdjęcia amatorsko, więc wszystkie porady piszę patrząc na własne doświadczenia i przeżycia. Miłego czytania!







PRZED SESJĄ

  • Ważną kwestią dla początkującego fotografa jest sprzęt. Jaki wybrać na początek? Kiedy zmienić? Najczęściej pojawiające się pytanie to chyba "Nikon czy Canon?" Ja niestety nie jestem ekspertem w dziedzinie sprzętu. Zaczynałam fotografować zwykłą cyfrówką Sony, w 3 gimnazjum kupiłam sobie Canona 450d, a w 2 liceum Canona 50d. I za każdym razem byłam zadowolona z wyboru. Osobiście wolę Canona, bo jestem do niego już przyzwyczajona, nigdy mnie nie zawiódł i bardzo dobrze leży mi w dłoni. Ale to nie znaczy, że Nikony są złe! :) Obie firmy są bardzo cenione w świecie fotografii. Po prostu u mnie padło na Canona i tak już chyba zostanie. Wy sami się musicie przekonać co jest dla Was najlepsze ;) Czytajcie na forach wady, zalety, opinie innych użytkowników, którzy znają się na tym wszystkim lepiej ode mnie. 
  • Jeśli chodzi o obiektywy to jest to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, co chcecie fotografować. Ja stawiam na fotografię ludzi, dlatego najpierw miałam Canona 50mm 1.8, a po jakimś czasie zmieniłam na 1.4
  • Dobrym sposobem, na zapamiętanie wszystkich pomysłów na sesje jest po prostu ich zapisywanie. Załóż zeszyt, w którym będziesz notować wszystkie swoje wizje. Co, jak, gdzie i z kim. Jeśli chcesz możesz również prowizorycznie naszkicować pozy modelki, stylizację itd. Wydaje mi się, że jest to bardzo pomocne.
  • Oglądaj dużo zdjęć na stronkach takich jak deviantart czy na fanpejdżach innych fotografów. To bardzo mobilizuje do działania i pomaga znaleźć inspiracje na sesje.
  • Na początku polecam Wam chodzenie na sesje z koleżankami. Sama tak zaczynałam! Kiedy kupiłam swoją pierwszą lustrzankę nie miałam pojęcia jak się z nią obchodzić, więc na każdy spacer z przyjaciółkami brałam swojego Canona i strzelałyśmy sobie zdjęcia. Nie traktowałyśmy tego poważnie. Dopiero chyba po miesiącu od kupna aparatu wpadłyśmy na pomysł sesji, więc wzięłyśmy dużo ubrań, kosmetyków i aparat i poszłyśmy na działkę mojego dziadka ;)
  • Bardzo pomocne w organizowaniu sesji, szukaniu modelek jest maxmodels. Nawet jeśli jesteś początkującym fotografem polecam Ci założyć tam konto. Jeśli czujesz się na siłach i widzisz, że coraz większej liczbie osób podobają się Twoje zdjęcia napisz do jakiejś początkującej modelki i zaproponuj sesję. Będzie to nowe doświadczenie zarówno dla Ciebie jak i dla niej. 
  • Jeśli chodzi o wizażystki i fryzjerki to z tego co zauważyłam teraz coraz ciężej znaleźć jakąś dziewczynę, która pracuje tfp. I wcale się temu nie dziwię, bo przecież kosmetyki kosztują ;) Ja na początku robiłam tak, że brałam swoje kosmetyki, modelka (koleżanka) swoje i na miejscu próbowałyśmy coś wykombinować z makijażem i fryzurą. Po jakimś czasie makijażystki i fryzjerki same zaczęły do mnie pisać.
  • W poszukiwaniu stylizacji polecam l u m p e k s y! To kopalnie inspiracji! Kupiłam tam niejedną spódnicę i sukienkę do sesji :) 
  • Kiedy brać pieniądze za sesje? To chyba najcięższe pytanie zadawane przez młodych fotografów. Ja zaczęłam brać pieniądze za sesje wtedy, kiedy coraz więcej ludzi zaczęło do mnie pisać z pytaniem o zdjęcia. Miałam w głowie bardzo dużo pomysłów, ale z konkretnymi modelkami, a nie zawsze pisały do mnie osoby, które znały się na modelingu. Więc zaczęłam odpisywać, że za sesję biorę 20zł. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy ludzie chętnie na to przystawali! A nawet dziwili się, że tak tanio! Więc po jakimś czasie zaczęłam stopniowo zwiększać cenę, a chętnych wciąż przybywało. Wam polecam to samo! Nie gódźcie się na robienie darmowych sesji wszystkim, którzy do Was napiszą. Szanujcie siebie, swój czas i sprzęt, który przecież nie jest nieśmiertelny ;)
  • Kiedy napisać do bardziej doświadczonej modelki? To wszystko zależy od Was! Na ile się czujecie na siłach, czy zdjęcia w Waszym portfolio są na podobnym poziomie co zdjęcia modelki... Ja uważam, że napisać z propozycją sesji zawsze można, nic przecież nie stracimy, a możemy wiele zyskać. (Ale przed napisaniem do nowej modelki uważnie przeczytajcie jej opis na stronie i zorientujcie się, czy pracuje tfp:)
  • Jeśli idziecie na sesje z niepełnoletnią modelką poproście ją o zgodę rodziców. Ja tego nigdy nie robiłam, ale chyba zacznę. 



PODCZAS SESJI


  • Wiem, że sesja dla osoby, która jest początkująca może być naprawdę stresująca. Ja zawsze staram się odłożyć swoją nieśmiałość w kąt w czasie sesji, ale nie zawsze jest to takie proste. Dlatego bardzo dużo mówię, to pomaga mi rozładować napięcie ;) 
  • Nie bój się mówić otwarcie modelce czego oczekujesz. Nie stój biernie i nie naciskaj mechanicznie spustu migawki. Uczestnicz w sesji, mów modelce jak w danym momencie ma grać (wiadomo, że jeśli i Ty i modelka jesteście początkujący może być Wam ciężko, ale z czasem dojdziecie do wprawy). Praktyka czyni mistrza!
  • Przemyśl sobie uważnie każdy kadr, nie rób zdjęć "na ślepo". Szkoda migawki!
  • Zabieraj ze sobą koleżanki! Dodatkowa osoba na sesji jest bardzo pomocna. Poprawi fryzurę, sukienkę czy makijaż.
  • Fotografuj w formacie RAW! Dzięki temu dużo zyskasz, a nic nie stracisz! :)



PO SESJI


  • Powiedz modelce kiedy może spodziewać się zdjęć z sesji. Dzień, dwa, tydzień czy miesiąc. Jeśli jasno określisz kiedy wyślesz zdjęcia zapewne unikniesz później wiadomości "przerobiłaś/eś już jakieś zdjęcie?". Chociaż nie jest to gwarancją... Ja zawsze mówię, na kiedy będą zdjęcia, a i tak zdarzają się niecierpliwe modelki, które mnie poganiają.
  • Bardzo polecam zainwestowanie w jakiś program do obróbki zdjęć. Np. Corel Paint lub Photoshop. W internecie jest bardzo dużo poradników jak przerabiać zdjęcia, co to znaczy praca na warstwach itd itp. Moim zdaniem przeróbka nadaje zdjęciom oryginalny klimat, ale nie jest powiedziane, że każdy fotograf musi używać programu do przeróbki. Wszystko zależy od Ciebie! Jeśli nie czujesz potrzeby przerabiania - nie przerabiaj. Czasem zdjęcia bez ingerencji programu mają w sobie więcej magii niż po godzinnej obróbce w PS'ie ;)
  • Przerabiając zdjęcia staraj się znaleźć swój własny styl. Kombinuj z różnymi funkcjami, kolorami, opcjami. Na pewno nie uda Ci się od razu określić jakie zdjęcia chcesz robić i  jak je przerabiać. To wszystko przyjdzie z czasem!
  • Załóż konta na kilku portalach, gdzie można publikować swoje prace. Polecam photoblog, maxmodels, digart, deviantart. Z własnego doświadczenia wiem, że 3-4 stronki wystarczą, żeby pokazać się ludziom :)
  • Kiedy założyć fanpage? I czy warto? Fanpage załóż wtedy, kiedy zdobędziesz już kilku "fanów" na innych portalach. Według mnie warto, ponieważ jest to dobry sposób, żeby informacja o naszych zdjęciach dotarła do jak największej ilości osób. Przecież fejsa ma prawie każdy! :)
  • Po przeróbce nie usuwaj oryginałów zdjęć! Kiedyś spotkała mnie taka sytuacja, że na pewnym portalu ktoś założył "fejkowe" konto z moimi zdjęciami i tylko wysłanie oryginałów do adminów pomogło zablokować tamtego użytkownika.
  • Wrzucając zdjęcia do Internetu licz się z krytyką! ZAWSZE znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Zwracaj uwagę na to, kto krytykuje Twoje zdjęcia. Jeśli jest to osoba, która zna się na fotografii i jej zdjęcia Ci imponują zapamiętaj sobie jej słowa i na spokojnie je przeanalizuj. Może akurat jakieś rady pomogą Ci ulepszyć coś w Twoich zdjęciach. Jeśli natomiast krytyka nie jest konstruktywna, jest wyrażona w niekulturalny sposób, z anonima i tak dalej po prostu ją olej! Na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie Ci chciał dopiec, bo tak już jest... Jak komuś się coś udaje i spełnia swoje marzenia to bardzo szybko znajdą się osoby, które przez swoją zazdrość i zawiść będą chciały zniszczyć uczucie szczęścia ;) ale nimi nie warto się przejmować, serio! 
  • Jeśli czujesz, że fotografia nie sprawia Ci już takiej przyjemności jak kiedyś - zrób sobie przerwę! Nie ma sensu na siłę chodzić na sesje, a dwumiesięczna przerwa doda Ci ogromnego kopa! Wiem to z własnego doświadczenia :)
  • Na koniec najważniejsze: każdej sesji oddawaj cząstkę siebie! <3 

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam :) chciałabym, żeby moje rady przydały się chociaż kilku osobom...
Piszcie swoje doświadczenia, rady i ostrzeżenia w komentarzach, może i ja nauczę się czegoś nowego!
Buziaki :*


24 komentarze:

  1. Cudny post :) Parę rzeczy wzięłam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A jak ty nauczyłas się pracy w Photoshopie? Jest jakas strona, która Ci pomogla? Bo tutoriale mi nie zawsze podpasowuja, a na książkę z instruktażem powoli zbieram.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z Photoshopem mam do czynienia jakoś od 6 podstawówki ;) wszystkiego uczyłam się metodą prób i błędów razem z koleżanką :)

      Usuń
  3. ojejuu, dziękuję, rady cudowne! baardzo denerwują mnie osoby, które na drugi dzień wysyłają wiadomości typu "przerobiłaś już coś?". Jeżeli mówię, że zdj będą za tydzień, to będą za tydzien ;D

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny poradnik na prawdę mnie zmotywowalas do robienia zdjec!! Mimo wszystko ja zawsze się bałam brać kasę za zdjecia 1)jakies skarbówki mnie napadną :D 2)nikt nie bedzie zainteresowany. na maxmodels strasznie cieżko znaleść tam modelki na poziomie ale nie jakies mega zaawansowane .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję!
      Szanuj siebie i swój sprzęt! :)
      Maxmodels się stacza, ale to wciąż największa baza modelek chyba... przy odrobinie szczęścia da sie znaleźć kogoś interesującego :)

      Usuń
  5. świetne rady!
    i w ogóle świetnie to napisałaś, czytając czułam się tak jakbym z Tobą rozmawiała: )
    myślałaś o dziennikarstwie?:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję!
      Oj nie, wydaje mi się, że dziennikarstwo nie jest dla mnie :) jestem zbyt nieśmiała...

      Usuń
    2. w każdym razie piszesz przyjemnym językiem :) jeśli kiedyś napiszesz opowiadanie, książkę bądź artykuł chętnie poczytam :)

      Usuń
  6. Świetny post ^^ bardzo przydatny jak dla mnie ^^

    OdpowiedzUsuń
  7. jak zapiać zdjęcia w formie RAW ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak zapisać?
      Ustawiasz na aparacie, że chcesz robić RAWy. Zamiast jpq (albo że chcesz robić i to i to, ja mam taką opcję u mnie w 50d).
      Po zrzuceniu na kompa będzie Ci potrzebny program np. camera raw. Otwierasz plik w tym programie, przerabiasz i zapisujesz w jpg lub png :)

      Usuń
  8. a w photoshopie nie da się zmienić raw na jpg ?
    i czym się różni raw od jpg ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Da się zmienić, pod warunkiem, że jest zainstalowana wtyczka do RAWów :)
      RAW daje Ci więcej możliwości jeśli chodzi o przeróbkę no i jest lepszej jakości :)

      Usuń
  9. Doczekałam się :) świetny post . ! Bardzo dziękuję i gratuluję bo robisz świetne zdjęcia !

    OdpowiedzUsuń
  10. Post jest naprawdę przydatny, sama zainwestowałam teraz w sprzęt i chcę wszystkiego próbować. Na razie marnie mi to wychodzi, wiele muszę się nauczyć ale myślę, że z czasem będzie lepiej. Jednak nie wiem czy kiedykolwiek zdecyduję się na sesję z obcymi, nie wyobrażam sobie tego. Jestem za bardzo nieśmiałą osobą :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bój się! Ja Ci gwarantuję, że po pierwszej sesji będziesz chciała więcej i więcej :D

      Usuń
  11. Dziękuję :) Twoje porady na pewno mi pomogą :)

    OdpowiedzUsuń